HISTORIE SPOLEČNOSTI FRAM

Firma FRAM spol. s r.o. vznikla oficiálně v roce 1990. Pan Frauenterka starší, společně se svými syny a panem Malým se v tomto roce pustili do podnikání v gumařském průmyslu. Název společnosti FRAM vznikl jako složenina zakladatelů Frauenterka - Malý.

Počátek společnosti však sahá ještě do hlubší historie. O několik let předtím se pan Malý spojil s panem Frauenterkou, protože měl v hlavě nápad na vývoj gumových manžet do masážních strojů, které se v té době nedaly v naší zemi pořídit. Nadšený pan Frauenterka, který v té době působil jako konstruktér pneumatik, se tohoto požadavku ujal a podařilo se mu vyvinout  kvalitní vakuomasážní manžety.

Po revoluci, když bylo možné si založit vlastní firmu, vznikla z této spolupráce společnost FRAM spol. s r.o. Firmě se dařilo a do portfolia přibývaly další a další výrobky. Nápady na ně přicházely i od zákazníků, kteří potřebovali produkty v takové podobě, která na našem trhu chyběla.

V roce 1993 se působnost firmy přesunula do Divišova, kde firma působila v bývalých prostorách výrobce plochodrážních motocyklů. V tomto roce  odešel z firmy pan Malý. Přestěhováním do Divišova se i postupně začalo rozšiřovat portfolio firmy od zdravotnické pryže do technické pryže. 

V roce 1998 jsme začali exportovat naše služby do Německa a USA a později do Ruska, Španělska a Holandska. Od roku 2000, kdy zemřel zakládající člen, pan Frauenterka, je firma ve vlastnictví bratrů Pavla a Petra Frauenterky. Firma je tak stále vedena jako rodinná.

K dalšímu rozšíření firmy došlo v roce 2012, kdy jsme přistavěli druhou halu. Ta byla původně jako skladovací, protože jsme se začali zabývat i importem gumových výrobků z Německa, Číny, Turecka a Ukrajiny. K tomuto kroku jsme přistoupili, abychom dokázali zákazníkům nabídnout vlastní portfolio výrobků a činilo tak ucelenou nabídku vlastních a importovaných gumových výrobků. V roce 2017 jsme začali vyvíjet úsilí směrem k výrobě gumoplastu. Tento rozvoj je stále v procesu.

Věříme, že nás bude naše práce těšit i do budoucna a že budeme i nadále s radostí rozvíjet firmu v rodinném duchu.

VÝROBKY VYVÍJÍME I VYRÁBÍME NA ZAKÁZKU. PŘESNĚ TAK, JAK KLIENTI POTŘEBUJÍ.

TVAROVÉ GUMOVÉ VÝROBKY LISUJEME DO VELIKOSTI 1 200 × 1 200 MM.

PRODUKTY Z NAŠÍ DÍLNY SLOUŽÍ V PRŮMYSLU I VE ZDRAVOTNICTVÍ.

GUMOVÉ, GUMO-KOVOVÉ I GUMO-TEXTILNÍ PRODUKTY VYRÁBÍME Z ŠIROKÉ NABÍDKY PRYŽÍ.

PROVOZOVNU JSME SI POSTAVILI VLASTNÍMI SILAMI

Naše firma původně sídlila v Hostivaři v pronajatých prostorech plynárny. V roce 1993 jsme se přestěhovali do Divišova.

Průběžně jsme v roce 1999 začali stavět vlastní provozovnu na kraji Divišova. Po dokončení v roce 2004 jsme sem celou firmu přestěhovali a najdete nás tu i dnes. 

Celý objekt jsme stavěli svépomocí a jsme na to hrdí. Podíleli se na ní všichni naši skvělí zaměstnanci a scházeli jsme se tu i o víkendech. Firmu, ve které pro vás vyrábíme všechny naše gumové výrobky, jsme stavěli celých 5 let.

NAŠE TECHNOLOGIE

Gumové výrobky vyrábíme formou klasického lisování gumárenských směsí ve formách ve vulkanizačních lisech o rozměru topných desek 400 × 400 mm, 600 × 600 mm a 1200 × 1200 mm. Vyrábíme rovněž technologií transferového vstřikování, tedy formou přestřikování gumárenské směsi ve formě. Výhodou této technologie jsou nízké provozní náklady lisu. Dále vyrábíme i technologií vstřikování, kdy dochází ke vstřikování směsi do prázdné zavřené formy.


Pro přípravu směsí a jejich přepracování používáme dvouválcové kalandry 600 × 300 mm a 1200 × 450 mm a dále potom dvouválcový drtič 600 × 400 mm. Na těchto kalandrech přepracováváme gumárenské směsi a likvidujeme vlastní přetoky a odpady vzniklé při vlastní výrobě. Rovněž likvidujeme i postindustriální úpadové gumárenské směsi, které následně třídíme a přemícháváme.


Naši činnost jsme rozšířili i o výrobu TPV materiálu. Jedná se o mísení gumy s termoplastickým materiálem, čímž vzniká termoplastický vulkanizát. Ten následně prodáváme jako produkt ve formě mikrogranulí. Tento proces probíhá na dvoušnekové kompaundační lince s průměrem šneku 75mm a kapacitou 500 kg/hod.


Pro kontrolu směsí využíváme i vlastní provozní laboratoř, kde kontrolujeme fyzikálně mechanické vlastnosti směsí, rhelogické vlastnosti a viskozitu materiálu.

VÝROBKY, KTERÉ NIKDE JINDE NENAJDETE

Inspirace ohledně produktů přichází zejména od našich zákazníků, kteří pro svou výrobu nebo podnikání potřebují specifické tvary nebo podobu výrobků. Produkty však vznikají i tak, že se společně ve firmě radíme o tom, jak bychom mohli na trh přivést inovace a vylepšovat aktuální výrobky.

K dispozici máme technologie jako klasické a transferové lisování a vstřikování. V naší nabídce také najdete výrobky pro zdravotnictví z elektricky vodivých silikonů. Naše výroba je pro tento sortiment i naší poctivou práci jedinečná.

Dnes nás ve FRAM pracuje 15 a v našem specifickém a neobvyklém oboru jsme jako doma. Jsme nadšení, že pro vás můžeme vymýšlet inovace a hledat nové možnosti provedení i materiálů. Na naše výrobky se můžete spolehnout, ať už je potřebujete do zdravotnictví, automobilového průmyslu, nebo třeba do potravinářství. 

Výrobky z dílny FRAM spol. s r.o. můžete zakoupit na našem e-shopu nebo u regionálních prodejců. Se specifickými požadavky se můžete obracet přímo na nás.